Отлична подготовка на седмокласници, съобразена с най-новите промени в НВО
Подготовката започва с предварителен курс. Този курс е независим от основния курс, т.е. незадължителен, но крайно желателен, защото се прави кратък, но съществен преговор на материала от 6 клас. Ученици с пропуски получават възможност да ги попълнят. Знаем, че математиката, както и езика е верига и когато има липсваща брънка това се отразява на целостта на веригата и на успеваемостта. Записването става с внасяне на таксата за курса в предварително уговорен час на тел. 0884-212-941. Таксата 367 лв. за двата предмета - Математика и Български език и литература; 249 лв. - само за един от двата предмета. Така обявената такса е за ученици, записани за основния целогодишен курс. Предварителният курс е доказано полезен и за всички ученици, които не са записани за основния курс, но желаят да преговорят материала от 6 кл. и да попълнят пропуските си. За тях таксата е в размер на 397 лв. за двата предмета; 279 лв. за един от двата предмета. Начало: 8 септември 2024 г.; Край:11 септември 2024 г. Часови пояс на провеждане: 14.10 - 16.30 ч. за двата предмета. Обучението е ПРИСЪСТВЕНО.
Учебен Център „Лозенец” извършва целогодишна подготовка по Български език и Математика за кандидат-гимназисти , които ще се явяват на изпитите след 7-ми клас за външно оценяване в края на учебната 2024-2025 година.
Обучението се извършва по програмата на МОН и неговите най-нови изпитни критерии за кандидатстване след 7-ми клас. Обучението е ПРИСЪСТВЕНО.
Учебен Център "Лозенец" има готовност, при необходимост, веднага да премине към дистанционна форма на обучение, без да бъде засегнато качеството на обучение. Структурата на присъствените занятия се запазва.
Напомняме, че изпитът за НВО след седми клас се провежда в два модула - Модул 1 и Модул 2. Чувстваме като наша отговорност да информираме всички кандидат-гимназисти, както и техните родители за въведените от МОН конкретни промени, които засягат само Модул 1. Вижте по-долу.
Първа пробна матура - в края на месец февруари 2024 г. - ще обхване целия материал до февруари.
Втора пробна матура - ще обхване материала за втория срок - началото на месец май 2025 г.
Трета пробна матура - цялостна - началото на юни 2025 г.
Непрекъснато: тестове и текущи оценявания
1. Защо е важно подготовката да е целогодишна?
Защото това е най-важният изпит за подрастващите, тъй като определя насоката им за развитие в бъдеще.
Защото учебният материал в 7-ми клас е изключително сериозен и обемист и трябва да се постъпи отговорно, както от страна на родителите (да запишат навреме своето дете), така и от страна на нас преподавателите – да предадем своите знания на кандидат-гимназистите.
2. Какво представлява и цели курсът?
Нашата подготовка цели отлична успеваемост, както за изпитите за външно оценяване, така и за отличното представяне в училище, тъй като оценките от 7-ми клас по Български език и Математика са балообразуващи и не бива да се подценяват.
Годишният курс по математика за 7-ми клас има за цел да подготви учениците за външното оценяване (Модул 1) в края на учебната година и полагането на изпит (Модул 2) за елитните езикови и професионални гимназии. Подготовката е съобразена с изискванията на МОН и включва промените от 2017 г., засягащи Модул 1.
За всички незапознати - малко информация с последните обновявания.
Модул 1 е задължителен за всички седмокласници и съдържа 16 задачи с избираем отговор от четири възможности и 4 задачи със свободен отговор. Времето за решаване на този модул е 60 минути.
Модул 2 съдържа четири задачи. Две от тях с отворен отговор и други две, изискващи пълно описание. Времето за решаване на задачите от втория, незадължителен модул е 90 минути.
Максималният брой точки, който може да бъде получен на Модул 1 е 65, а на Модул 2 - 35. Общо от двата модула 100 точки.
Промените от 2017 г. касаят само първия модул и са по отношение на: 1. Увеличаване на броя на рутинните задачи в първата част на НВО, с които се проверява устойчивостта на знанията, свързани с основни правила, твърдения и свойства. 2. Промяна на съотношението на задачите от дватя дяла: алгебра и геометрия, в посока на съотношението приблизително 1:1. 3. Запазване на броя на задачите, които тестват уменията на учениците да четат диаграми и таблици, да извличат информация и да правят косвени изводи по тях, т.е. запазване на положителната тенденция за проверка на ключови умения, на които се набляга и в международните оценявания. 4. Детайлно конструиране на задачите с кратък свободен отговор с преобладаващ брой незавасими подзадачи. 5. Предоставяне на свитък с формули като неразделна част от изпитния материал.
Всичко това е насочено към по-голямото разнообразие в задачите с кратък свободен отговор и по този начин избягване на еднотипността и формализирането на задачите и оттук възможност за прилагане придобитите знания и усвоените умения по математика.
Курсът по математика в УЦ "Лозенец" се провежда на базата на Актуалния Формат на НВО по Математика за 7 кл. за 2024/2025 учебна година и включва:
Теоретична част: Преговор на учебното съдържание от 5-ти и 6-ти клас. Изучаване на материала от 7-ми клас, като теоретичната подготовка изпреварва тази в училище. Учениците се запознават с всички определения, свойства и теореми, които намират приложение в решаването на задачите.
Практическа част: Изграждане на умения за прилагане на изучения материал в решаването на тестови задачи, като се обръща специално внимание на логическите задачи.
Домашна работа: След всеки урок се задава подходяща домашна работа, с която учениците да затвърдят наученото. Коментират се и се анализират допусканите грешки.
Годишният курс по БЕЛ за 7-ми клас има за цел да формира у учениците комуникативни компетентности за възприемане и създаване на стилистично диференцирани текстове, както и да развие у тях емоционално-оценъчно отношение и нагласа за възприемане и създаване на духовни ценности. Подготовката по БЕЛ включва двата модула от изпита: Модул 1 - задължителен тест за всички седмокласници. Най-ценното при подготовката, която осигурява УЦ "Лозенец" е запознатостта на нашите преподаватели с новите промени, както и специалното внимание при работа с учениците по ядрата (вижте по-долу). Модул 2 - писане на трансформиращ преразказ. Работата върху трансформиращия преразказ подпомага самостоятелната подготовка на учениците успешно да овладеят различните техники за писане на този вид преразказ. Учениците допълват знанията си от училище; разглеждат непознати текстове; самостоятелно вникват в съдържанието на всяко художествено произведение и стъпка по стъпка овладяват техниката за писане на трансформиращ преразказ. Наред с класическия тип текстове те преразказват и такива, които съдържат и разказ в разказа.
Български език за 7-ми клас:
Важно! Анализът на НВО по български език и литература в 7 клас, проведено през м. май 2015 г. регистрира разминавания по отношение на успеваемостта на учениците в сравнение с изминалите години.Убедеността на МОН, че водещо при проверката на знанията и уменията е тяхното практическо прилагане, а не дeмонстрация на декларативни знания на база запаметена информация, доведе до оптимизирането на тестовите задачи от Модул 1 в действащия формат. Предприетите промени са по отношение на оптимизиран тип задачи САМО по български език. Те касаят САМО първия модул, а именно: 1. Повече задачи върху двата източника на информация, които изискват извличане и обработване на информация при четене с разбиране. 2. Включване на езикови задачи със структуриран и с кратък свободен разговор, които са върху двата източника на информация и които ще проверяват именно прилагане на наученото по български език в 7 клас.
Основните нови понятия по теми са разпределени както следва:
Ядро 1: Социо-културни компетентности:
Тема 1: Текстът в сферата на масовата комуникация (сфера на МК, средства за МК - масмедии, публицистичен текст, репортаж, интервю, информационна бележка, публицистична статия, рубрика).
Тема 2: Художествен текст (подтекст, художествени средства - фонетични, лексикални и синтактични)
Ядро 2: Езикови компетентности:
Тема 1: Сложно изречение, Сложно съставно изречение (главно и подчинено изречение, подчинено-определително, подчинено допълнително, подчинено обстоятелствено, подчинено подложно, синтактична синонимия).
Тема 2: Сложно изречение, Сложно смесено изречение (сложно смесено изречение, синтактичен паралелизъм)
Тема 3: Пряко и непряко предаване на чужда реч (цитат, цитиране, полупряка реч)
Тема 4: Думата като лексикално средство в текста (лексикално значение; лексикология, лексикални средства; неутрална и експресивна лексика; метафорична употреба на думите в текста)
Тема 5: Лексикална съчетаемост на думите, фразеологични словосъчетания: лексикална съчетаемост, словосъчетание, свободно словосъчетание, устойчиви - фразеологични - словосъчетания, фразеология, фразеологичен речник).
Тема 6: Части на речта. Глагол (вид на глагола - несвършен вид, свършен вид, наклонение - изявително, повелително, условоно, преизказни глаголни форми.
Тема 7: Глагол. Съвместна употреба на глаголните времена и наклонения.
Тема 8: Езикова система (езикова система, езикови средства, граматика)
Ядро 3: Социо-културна и езикова компетентност. Устно общуване.
Тема 1: Дискусия.
Тема 2: Отзив. Анотация
Ядро 4: Социо-културна и езикова компетентност. Писмено общуване.
Тема 1: Съчинение на свободна тема.
Тема 2: Съчинение разсъждение - отговор на въпрос.
Тема 3: CV (автобиография), молба, заявление
Литература за 7-ми клас:
Ядро 1: Социо-културни компетентности: национална идентичност, национално самосъзнание, общочовешки и личностни нравствено-етични норми.
Ядро 2: Литературни компетентности: преносна употреба, фигури и тропи, анафора, метонимия, ирония; фабула, експозиция, завръзка, кулминация, развръзка, епилог, ретроспекция, лирическо отклонение, функция на заглавието, мото; обществена и културна роля на писателя, биография, творчество; повест, пътепис, ода, балада, елегия
Ядро 3: Социо-културна и литературна компетентност - общуване с художествената творба: конфликт, повествовател, лирически герой, лирически говорител, авторово присъствие, авторово отсъствие; анализ на художествен текст
Ядро 4: Социо-културна и литературна компетентност - създаване на изказвания и писмени текстове: проблем, теза, антитеза, съчинение разсъждение по литературен проблем, съчинение разсъждение (есе) по житейски проблем.
Преподавателите проследяват успеваемостта на всеки един седмокласник чрез:
- провеждане на текущи тестове
- редовно задаване и проверка на домашни работи
- провеждане на пробни изпити според Държавните образователни изисквания на формата на изпита
- компетентни коментар и обяснения от преподавателите на всяка една задача по Български език и Математика, затруднила кандидат-гимназистите. Най-важното е, че това става на разбираем за седмокласниците език. Това се прави с цел мигновено попълване на пропуските.
- екипът от преподаватели подготвя и практически задачи по модела, предложен в Програмата за международно оценяване на учениците при Организацията за икономическо сътрудничество и развитие PISA (Programme for International Student Assessment).
3. Обратна връзка с родителите
Родителите могат по всяко време да се информират за развитието, резултатите и степента на успеваемост на децата си, без да е необходимо да изчакват редовна родителска среща. При второ отсъствие на ученика, ако родителите не са се обадили за причината, те се уведомяват.
4. Как е организиран курсът?
- продължителност на курса е от 5 октомври 2024 г. до самия изпит - месец юни 2025 г.
- дни на посещения – събота или ден през седмицата;
- график – от 9.30 ч. до 13.30 ч. с адекватни междучасия. Дългогодишната ни практика доказа, че тази натовареност е най-оптимална, най-пълноценна и даваща най-добри резултати (вниманието и възможностите за запаметяване при учениците след 6-тия учебен час рязко спадат).
- групи от 4-8 ученици.
- Обучението е ПРИСЪСТВЕНО. Учебен Център "Лозенец" има готовност, при необходимост, веднага да премине към дистанционна форма на обучение, без да бъде засегнато качеството на обучение. Структурата на присъствените занятия се запазва.
- Подготовката е съобразена с оптимизираните изисквания на МОН. Всички записани седмокласници ще получат безплатен примерен тест и индивидуални разяснения.
5. Такси и отстъпки
- при записване на двата предмета цената на първия предмет е 1597 лв. за цялата учебна година, а на втория - 1497 лв.
- таксата може да бъде платена на четири вноски.
- 1-ва вноска - при записване, до 30 юни; 2-ра вноска - до 15 септември 2024 г.
- 3-та вноска - до 28 ноември 2024 г.; 4-та вноска - до 3-ти февруари 2025 г..
- при записване на един предмет таксата е 1597 лв. Таксата може да бъде платена на 4 вноски.
6. Предлагаме и индивидуална подготовка по български език и математика за конкурсните изпити – в удобно за учениците време.
ОБУЧЕНИЕТО Е ЕДИНСТВЕНОТО НЕЩО, ЗА КОЕТО ДАВАШ ПАРИ, А СТАВАШ ПО-БОГАТ!
Изпитът по БЕЛ - 18 юни 2025 г. Математика - 20 юни 2025 г.
Пожелаваме успех на всички кандидат-гимназисти! На подготвяните от нас - да влязат в предпочитаните от тях училища! Нещо, в което не се съмняваме!